Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » “Συμμετέχω-συνΕΡΓΑΖΟΜΑΙ-φροντίΖΩ. Υπεύθυνος μαθητής-Ενεργός πολίτης

“Συμμετέχω-συνΕΡΓΑΖΟΜΑΙ-φροντίΖΩ. Υπεύθυνος μαθητής-Ενεργός πολίτης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, μαθητές/τριες

Με συνέπεια, σταθερότητα και πίστη στις παιδαγωγικές αρχές της βιωματικής και ενεργούς μάθησης προς τη διαμόρφωση δημοκρατικών πολιτών, εντάσσουμε στο Project, που ξεκίνησε από πέρυσι, με τον τίτλο ‘Δημοκρατικό Σχολείο’ τη δράση «Συμμετέχω-συνΕΡΓΑΖΟΜΑΙ- φροντίΖΩ, Υπεύθυνος μαθητής, Ενεργός πολίτης»

Στην εν λόγω δράση μαθητές/τριες, της Ε’ και Στ’ τάξης, συνδράμουν και συνεπικουρούν στο έργο των εκπαιδευτικών και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας, για την ασφάλεια των μαθητών/τριών και τη διατήρηση ενός καθαρού, υγιούς και φιλόξενου σχολικού περιβάλλοντος.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές/τριές μας γίνονται αρωγοί στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας συνεργασίας, αλληλεγγύης και αλληλοβοήθειας χαρακτηριστικά ενός Δημοκρατικού σχολείου και υπεύθυνων, ενεργών πολιτών.

Η δράση αυτή έχει ως στόχο οι μαθητές/τριες:

• Να αποτελούν, μέσα από την πράξη, παράδειγμα προς μίμηση για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες της σχολικής μονάδας
  • Να βοηθούν και να συνεργάζονται με όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς της σχολικής κοινότητάς μας
  • Να συμμετέχουν ενεργά στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας συνεργασίας, αλληλοβοήθειας μέσα από την ενεργό τους δράση και τις προτάσεις τους για τη βελτίωση του σχολικού κλίματος.
  • Να κατανοήσουν ότι η διαμόρφωση ενός υγιούς περιβάλλοντος διαβίωσης είναι υπόθεση και ευθύνη όλων μας
  • Να καταστούν ενεργοί πολίτες μαθαίνοντας να διαχειρίζονται και να αντιμετωπίζουν καταστάσεις και ζητήματα που προκύπτουν στην καθημερινή ζωή, κατά τρόπο δημοκρατικό με σεβασμό απέναντι στον άλλο.
  • Να αποκτήσουν μέσα από βιωματικές καταστάσεις αυτοέλεγχο και εσωτερική πειθαρχία.

Έτσι, κάθε μέρα πέντε μαθητές/τριες, ένας από κάθε τμήμα της Ε’ & Στ’ τάξης, φορώντας τα μπλουζάκια του σχολείου θα συνδράμουν στο έργο των εκπαιδευτικών σε κάθε διάλλειμα.

Ήδη, οι μαθητές/τριες, των παραπάνω τάξεων, έχουν ενημερωθεί για τη δράση αυτή, τον τρόπο υλοποίησης, τους στόχους και τα προσδοκώμενα αποτελέσματα.

Περισσότερα για τους στόχους και τους σκοπούς τους Project ‘Δημοκρατικό Σχολείο’ πατήστε εδώ.

Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης