Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Δράση του σχολείου μας για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δράση του σχολείου μας για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου γιορτάζεται ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με στόχο την ευαισθητοποίηση αλλά κυρίως την αλλαγή στάσεων, συμπεριφορών και πρακτικών στο ζήτημα της αναπηρίας, θεωρώντας την τελευταία ως κοινωνική κατασκευή.

Για μια κριτική θεώρηση του ζητήματος της αναπηρίας σας προτείνουμε την ανάγνωση κάποιων άρθρων, που έχουν ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδας μας (βλ. εδώ)

Στις 3 Δεκεμβρίου 2018, ημέρα Δευτέρα, οι εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες της σχολικής μας μονάδας θα συμμετέχουν σε δράσεις για τους παραπάνω λόγους.

Το συντονισμό, οργάνωση, σχεδιασμό των δράσεων έχει αναλάβει η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης κ Καραστερίου Πασχαλίνα, την οποία και συγχαίρουμε για το έργο της.

Το πρόγραμμα της συγκεκριμένης ημέρας έχει ως εξής:

3 ΔΕΚΕΜΒΡΗ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Με απόλυτο σεβασμό στη συγκεκριμένη μέρα και πιστεύοντας ακράδαντα πως η χειρότερη αναπηρία είναι η κακή συμπεριφορά και η μη αποδοχή, θα προσπαθήσουμε να μυήσουμε τα παιδιά μας σε έναν ¨διαφορετικό¨ κόσμο.

• 8:30-9:40 -Έναρξη ταινίας ¨I am SAM¨ Ο αγώνας ενός πατέρα με νοητική υστέρηση και της δικηγόρου του προκειμένου να πάρει την κηδεμονία του παιδιού του.(Ε΄+ ΣΤ΄)
  • 8:30-9:40 – Έναρξη ταινίας ¨ Wonder¨ Ο αγώνας της οικογένειας ενός ¨διαφορετικού¨ παιδιού να τον αποδεχτεί το σχολικό και κοινωνικό του περιβάλλον. (Γ΄+Δ΄)
  • 8:30- 9:00 – Ανάγνωση της ιστορίας ¨Ο Τάκης …Ένα μάθημα ζωής¨ Συζήτηση για την αποδοχή του διαφορετικού. Γνωριμία με τον Αντρέα και την γραφή Braille. ( Α΄+ Β΄)
  • 9:00- 9:40 – Παιχνίδια ενσυναίσθησης στην αυλή( Goal Ball, καθιστικό βόλεϊ, παιχνίδι με μαντήλι- κλείσιμο ματιών)- (Α΄+Β΄)
  • 9:40- 10:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  • 10:00- 11:00 – Συνέχιση ταινίας ¨ Wonder¨ (Γ΄+Δ΄)
  • 10:00- 10:45 – Παιχνίδια ενσυναίσθησης στην αυλή (Ε΄+ΣΤ΄)
  • 10:00- 10:45 – Παραμύθια για την διαφορετικότητα εντός της τάξης ( Το κάτι άλλο, Το αυγό που δεν ήθελε να γίνει κοτόπουλο, ο Πρίγκιπας Λεμόνης και η όμορφη Κρεμμύδω). (Α΄+ Β΄)
  • 10:45- 11:30 – Ζωγραφική με το πόδι και κολάζ εντός της τάξης. (Α΄+ Β΄)
  • 10:45- 11:30 – Συνέχιση ταινίας ¨I am Sam¨ (Ε΄+ΣΤ΄)
  • 11:00- 11:30 – Ζωγραφική με το πόδι και κολάζ εντός της τάξης. ( Γ΄+ Δ΄)
  • 11:30- 11:45 – ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  • 11:45- 12:25 – Δραματοποίηση τραγουδιού- θεατρικό ¨Μήλα γύρω γύρω στη μέση πορτοκάλι¨ (Α΄+ Β΄)
  • 11:45- 12:00 – Τέλος ταινίας ¨I am Sam¨ ( Ε΄+ ΣΤ΄)
  • 12:00- 12:25– Παρουσίαση τραγουδιών από τον Αντρέα και τον μουσικό του σχολείου μας  με τη συνοδεία πιάνου και τους μαθητές της Ε΄ τάξης. ( Ν΄ αγαπάς- Παντελής Θαλασσινός+ Θα βρεθούμε ξανά- Παιδική χορωδία Τυπάλδου) ( Ε΄+ΣΤ΄)
  • 11:45- 12:25 – Παιχνίδια ενσυναίσθησης στην αυλή.( Γ΄+ Δ΄)
  • 12:25- 12:35 – ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  • 12:40- 13:15 – Οι μαθητές της Ε΄ τάξης έχουν ετοιμάσει ένα τραγούδι στην νοηματική γλώσσα( Είμαι καλά και σ΄ αγαπώ )  και θα το παρουσιάσουν πρώτα στην Α΄+Β΄ τάξη, μετά στην Γ΄+Δ΄ τάξη και τέλος στην ΣΤ΄ όπου θα τραγουδήσουν και όλοι μαζί με τον Αντρέα!

Η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης

Καραστερίου Πασχαλίνα