Την Παρασκευή 17.05.2019 μια έκπληξη περίμενε γονείς και μαθητές/τριες του σχολείου μας. Το πρωί πριν την έναρξη των μαθημάτων ομάδες μαθητών/τριών παρουσίασαν τις δράσεις και τα έργα τους σε όλους.
Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών που ανέλαβαν να συμμετέχουν στη δράση για την Ασφάλεια στο διαδίκτυο οι μαθητές/τριές τραγούδησαν, είπαν ποιήματα που έγραψαν οι ίδιοι και προέτρεψαν μικρούς και μεγάλους να βρουν και να σκεφτούν κι άλλες εναλλακτικές λύσεις πέρα από την προσκόλληση στον υπολογιστή.
Οι μαθητές/τριές μας μέσα από τις δράσεις αυτές αναγνώρισαν τα θετικά του διαδικτύου αλλά και τους κινδύνους που αυτό κρύβει και πρότειναν τη σωστή και λογική του χρήση.
Οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης έφτιαξαν πανό και τραγούδησαν ένα τραγούδι για τη σωστή χρήση του διαδικτύου.
Οι μαθητές/τριες του Β1 τραγούδησαν και χόρεψαν σε μοντέρνους ρυθμούς καλώντας μας να αποκολληθούμε από τον υπολογιστή και να βρούμε τη χαρά στην παρέα και τη φιλία.
Οι μαθητές/τριες του Γ2 τραγούδησαν ένα τραγούδι για το ασφαλές σερφάρισμα που έγραψαν οι ίδιοι.
Οι μαθητές/τριες της Δ τάξης συμβούλεψαν στα αγγλικά για τη σωστή χρήση του διαδικτύου.Οι μαθητές/τριες της Ε’ τάξης διάβασαν δικά τους ποιήματα στα ελληνικά και παρουσίασαν σκετς στα αγγλικά.
Τα συγχαρητήρια στους/στις εκπαιδευτικούς που ανέλαβαν τις δράσεις αυτές και πολύ περισσότερο ως καθοδηγητές έδωσαν τον απαραίτητο χώρο στους/στις μαθητές/τριες να αυτενεργήσουν και να δημιουργήσουν.
Τέλος, ο διευθυντής του σχολείου συνεχάρη και έδωσε επαίνους στον Νικολαίδη Δημήτη, στον Λιβέρη Βασίλη και στην Κρυσταλλάκου Θεοδώρα για τη συμβολή τους, την οργάνωση και την ευθύνη του συντονισμού που είχαν για τη δημιουργία του σποτ για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.