Αρχείο ημέρας 21 Ιουνίου 2021

Για τη γιορτή του πατέρα, από τους/τις μαθητές/τριες της Α’ τάξης

O συγκλονιστικός πατέρας πρόσφυγας του Γιάννη Μπεχράκη
O συγκλονιστικός πατέρας πρόσφυγας του ΓιάννηΜπεχράκη

Χρόνια πολλά στους στυλοβάτες της ζωής μας, στους γεννήτορες μας, στον αγαπημένο μας Πατέρα!!!

Η Παγκόσμια Ημέρα  του Πατέρα πρωτογιορτάστηκε στις 19 Ιουνίου 1910 από την Αμερικανίδα Σονόρα Σμαρτ Ντοντ, προκειμένου να τιμήσει τον πατέρα της, Γουίλιαμ Τζάκσον Σμαρτ, βετεράνο του Αμερικανικού Εμφυλίου, που ανέθρεψε μόνος του τα 6 παιδιά της οικογένειάς τους. Έκτοτε γιορτάζεται κάθε τρίτη Κυριακή του Ιουνίου.

Αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να αποδείξει ότσπουδαιότητα του πατέρα, στην ζωή των παιδιών, ίδια με αυτήν της μητέρας. Όπως τιμούμε εκείνη εξίσου το ίδιο οφείλουμε να τιμούμε και τον άνδρα που μας μεγάλωσε.

Με δωράκια μέσα από την καρδιά τους και από τα μικρά χεράκια τους τίμησαν και οι μαθητές της Α τάξης τους μπαμπάδες τους ακόμα και τους παππούδες τους.